FleetPhoto

Miho Shipyard

To the list of owners and managers  ·  To the list of facilities
City: Shimizu  


Vessels being built by this facility

DesignYard NrBuiltNameReg.NrPort
Приёмно-транспортные суда 957 1974 Надежда (Sumiyoshi Maru No. 3) Петропавловск-Камчатский (Miura)
Грузовые суда 06.1976 Художник Корин Tallin
Class Leliegracht/Арнольд Соммерлинг, проект (Япония) 1042 06.1976 Иван Рабчинский (Leidsegracht) Tallin ((приписка неизвестна - Нидерланды))
Design 1284 1043 07.1976 Livadia (Naissaar, Unicarrier, Освальд Тууль, Lindengracht) Phnom Penh (Таллинн, Tallin, Роттердам)
Design 1284 1048 12.1976 Sealord (Esco Virgo, Blue Aquamarine, Realengracht) Phnom Penh (Panama, Амстердам)
Сухогрузы 1049 1976 Mustafa Bey (Amal Moon, Master Fawaz, Anastasia, Atlantic Mercado, Eliza, Rijpgracht) Zanzibar ((none), Freetown, (unknown - Saint Kitts and Nevis))
Class Leliegracht/Арнольд Соммерлинг, проект (Япония) 1045 10.01.1977 Winner (Sonata, Abruka, Художник Пименов, Lijnbaansgracht) 760857 Kingstown (Таллинн, Tallin, Амстердам)
Рыболовные суда 1059 18.04.1977 Шумшу-107 (Kyoshin Maru) 763735 Холмск ((приписка неизвестна - Япония))
Скотовозы 1070 1978 Taiba (African Warrior II, Frio Ionian, Frio Monaco, Souss) 1300018 Морони ((none), Casablanca)
Design 1284 1085 15.07.1978 Rukia (Sireen, Ege S, Adventure, Bonaire, Lekhaven, Slotergracht, Westafcarrier) Zanzibar (Латакия, Valletta, Виллемстад, Амстердам, Panama)
Сухогрузы 1151 25.06.1980 Wilson Tyne (Hordnes, Barra Head) Valletta (Panama, Дублин, Leith)
Design 1284 1161 22.06.1981 Abdul B (Diya, Forest Rover, Красногорск, Westafcarrier) Phnom Penh ((приписка неизвестна), Холмск, Kholmsk, (приписка неизвестна - Германия))
Сухогрузы 1162 06.1981 FK Saray (Buse S, Buse, Com Maiden, Heerengracht, Carwood) Giurgiulesti ((приписка неизвестна), Амстердам)
Design 1284 1166 06.02.1981 Arctic Wind (Bickersgracht, Orion B, Valmin) Klang (Kelang) (Valletta, (приписка неизвестна), (приписка неизвестна - Нидерланды))
Design 1284 1179 08.09.1981 Loyga (Beursgracht) 814424 Belize City (Роттердам)
Design 1284 1180 01.09.1981 Olma (Valsim, Bontegracht) Belize City ((приписка неизвестна), Роттердам)
Сухогрузы 1183 17.03.1981 Seatiger (Kestrel, Bakengracht) 805069 Phnom Penh (Valletta, Амстердам)
Балкеры 1210 1982 Lily-Ha (Lily, Ahmad-S, Hea, Fanling, Sun King, Sun Jay, Fossnes) Ломе (Аватиу, Латакия, (none), Монровия)
Сухогрузы 1211 1983 Brightway Belize City
Class Tropic Jade 1215 1983 Tropic Lure Kingstown (Panama)
Рефрижераторы 1232 08.06.1984 Один (Isida, Win Max №3, Taisei Maru №3) Корсаков (Freetown, Panama, Исэ, Нансей, (приписка неизвестна - Япония))
Сухогрузы 1233 01.10.1984 Капитан Старостин (Captain Starostin, Corn Brook, Kaapgracht) 847184 Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Сухогрузы 1234 11.12.1984 Ливадия (Livadia, Corn Diva, Kielgracht) 847220 Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1273 11.04.1986 Лев Яшин (Lev Yashin, White Rhino, Corn Crest, Pauwgracht) 869401 Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1274 31.08.1986 Капитан Ермаков (Padus River, Pietersgracht) Ванино (Freetown, Valletta, Амстердам)
Сухогрузы 1284 31.10.1986 Сигранд (Seagrand, Corn Hill, Poolgracht) 867046 Владивосток (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1285 01.11.1986 Капитан Климин (Park River, Parkgracht) 866950 Ванино (Freetown, Valletta, Амстердам)
Промысловые суда 1290 03.09.1986 Шанс 103 (Kaio Maru No.88, Habomai Maru No.88) 866965 Находка ((приписка неизвестна))
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1256 09.04.1987 SCM Fedra (Jaco Spirit, Thor Svendborg, SCM Tepuy II, Kotor Bay, Tauranga Chief, Niugini Chief, Capitaine Kermadec, Nicole Green, Nikolay Malakhov, Николай Малахов, Carpulp) Panama ((приписка неизвестна - Норвегия), Limassol, Vladivostok, Амстердам)
Краболовы 1311 27.05.1987 Соверен (Sumiyoshi Maru No. 73) Ванино (Советская Гавань, Miura)
Рефрижераторы 1988 Atlantic Reefer (Taiho Maru No.7, Taiko Maru No.7) Бастер (Freetown, (приписка неизвестна), Kesennuma)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1324 01.06.1988 Селенга (Lerici Star, Sofrana Kermadec, Capitaine Tasman, CMBT Tana, Kapitan Grishin, Капитан Гришин, Timca) Холмск (Valletta, Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1325 06.08.1988 Геннадий Цыганков (Stinnes Mistral, Corn Lily, Levantgracht, Kapitan Medvedskiy, Капитан Медвецкий, Pulpca) 887707 Ванино (Valletta, Амстердам, Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1330 28.12.1988 Феско Пионер (Azuryt, Onego Voyager, Jaco Stove, Solomon Chief, Capitaine Tasman, Tiger Star, Back Bay, Mekhanik Kurako, Механик Курако, Printca) 885203 Владивосток (Limassol, Сарпсборг, (приписка неизвестна - Норвегия), Vladivostok, Panama)
Краболовы 1332 01.05.1988 Угулан (Gyokuho Maru NO.6, Take Maru NO.35) 887213 Невельск ((приписка неизвестна - Япония))
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1333 31.05.1989 Rukia 1 (Onyx, Kochnev, Innokentiy Kochnev, Иннокентий Кочнев, Conca) Морони (Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Николай Малахов, проект (Япония) 1334 19.08.1989 Феско Приморье (Malachit, Tasman Chief, Aleksandrov, Aleksandr Ovchinnikov, Александр Овчинников, Steelca) Владивосток (Limassol, Odessa, Panama)
Рыболовные суда 1360 21.11.1989 Алестар (Hsiang Ching Tsai, Fuki Maru No.63) 897499 Владивосток (Порт-Вила, Phnom Penh, (приписка неизвестна - Япония))
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1381 31.07.1991 Вячеслав Анисимов (Emerald, MSC Apapa, CMBT Congo, Kowie, Socol 1, Kidira, Mekhanik Poverov, Aurora One) 911446 Ванино (Limassol, (none), Valletta, Panama)
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1382 01.11.1991 Nefryt (Socol 2, Lilongwe, Tiger Arrow, Николай Колотов, Avrora Two) 101948 Valletta (Panama, Владивосток)
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1383 31.01.1992 Феско Певек (BBC Ukraine, Socol-3, Сокол-3, Socol 3, Makalu, Aurora Three) 20037-92B Владивосток (Kingstown, Saint Petersburg, Panama)
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1384 20.04.1992 Granat (Socol 4, Romny, Sofrana Kermadec, Capitaine Kermadec, Fong Soon, Tiger Star, Socofl Wind) Limassol (Valletta, (приписка неизвестна), Panama)
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1385 08.07.1992 Aria Vibe (Rukia III, Szafir, Tauranga Chief, Socol 5, Cmbt Zambezi) Panama (Морони, Limassol, Valletta, (none))
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1386 24.09.1992 Феско Посьет (Fesco Posyet, Sofrana Kermadec, Socol 6) Владивосток (Panama)
Учебно-тренировочные суда 1399 21.02.1992 Aida IV 920448 Alexandria
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1403 1992 Nagham (Bsle Sunrise, Nordana Freja, Tigullio Star, Socol 7, Global Mombasa, Capitaine D'urville, Cmbt Pangani, Nahoon, Fas Bombay) Panama ((none), Valletta)
Class Socol (2-я серия т/х Николай Малахов) 1404 19.03.1993 Capt Amer (BSLE Venus, Nordana Monika, Illawarra Chief, Sofrana Kermadec, Tasman Chief, Socol 8, Pacific Chief, Melanesian Chief, Maersk Qingdao) 91532 Panama ((приписка неизвестна), Valletta, La Valletta)
Промысловые суда 1417 18.05.1993 Прометей (Katoa No. 32, Kenkatsu Maru No. 32) 932936 Советская Гавань (Freetown, Мале, (none))
Контейнеровозы 1995 Damai Sejahtera II (Florence, Lagarfoss, APL Belem, APL Rose, Sea Explorer Ii, Shansi) Джакарта (St. John's, (приписка неизвестна))
Ролкеры и Ро-флоу 1996 Stena Hibernia (Hibernia Seaways, Maersk Importer) London (Scheveningen)
Рыболовные суда 1485 21.11.1997 Солид 1 (Katoa No.11, Kenkatsu Maru No.11, Koei Maru No.86) Советская Гавань (Suva, (приписка неизвестна))


To the list of facilities