FleetPhoto

Hollming OY

To the list of facilities
City: Rauma  

Vessels being built by this facility

DesignYard NrBuiltNameReg.NrPort
Class Академик Шокальский 07 15.09.1947 Мидия Petropavlovsk-Kamchatskiy
Class МРТ финской постройки 36 1950 МРТ-186 Кубань Klaipeda
Class Финский лихтер, design Фин-1000 13.11.1951 ЛС-8713 Петрозаводск
Сухогрузы 50 24.12.1952 Якан М-1100 Murmansk (Vladivostok)
Class Финский лихтер, design Фин-1000 67 1952 ЛС-8677 070405 Петрозаводск
Class Финский лихтер, design Фин-1000 70 1952 ЛС-8728 Надвоицы (Петрозаводск)
Class Финский лихтер, design Фин-1000 80 03.10.1953 ЛС-8825 070840 Петрозаводск (Медвежьегорск)
Class Финский лихтер, design Фин-1000 82 02.11.1953 ЛС-8827 070842 Петрозаводск (Медвежьегорск)
Сторожевые катера 1961 RV 125 Pirttisaari
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 160 1962 Котласлес Arkhangelsk
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 161 27.07.1962 Regina (Oakwood, Ola, Ола, Красногорсклес) М-17077 Phnom Penh (Магадан, Холмск, Kholmsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 162 08.12.1962 Bransis (Amir A, Zena III, Patriot, Вологдалес) Латакия (Сан-Лоренцо, Valletta, Arkhangelsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 163 31.08.1963 Tibet (Karyen, Ismail Okan, Sonora, Колымалес) М-17086 Малабо (Belize City, Стамбул, Трабзон, Сан-Лоренцо, Arkhangelsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 164 30.11.1963 Al Hareth (Uniprogress, Кунгурлес) М-17137 Латакия (Valletta, Arkhangelsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 165 17.06.1964 Gamma (Гамма, Шексналес) М-17140 Belize City ((Russia), Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 166 09.12.1964 Rasha J (Zakaria, Aya I, Dibson 1, Камалес) 9664017 Нукуалофа (Ла-Пас, Phnom Penh, Belize City, Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 168 30.11.1964 Диксон М-17154 Петропавловск-Камчатский (Petropavlovsk-Kamchatskiy)
Class Котласлес (1-я серия), проект (Финляндия) 167 15.05.1965 Alexandre (Яналес) 641400 Phnom Penh (Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 170 22.12.1966 Первоуральск 661781 Холмск (Kholmsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 172 07.1967 Sunset (Alkan, Aksel, Rossa, Nina, Капитан Гастелло) 660242 (unknown port) (Batumi, Belize City, Valletta, Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 173 1967 Horizon-9 (Al Tawfik, Al Salam, Tartous, Софья Перовская) Бастер (Wonsan, (none), Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 174 01.04.1968 Ломоносово Leningrad
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 175 1968 Utena (Цигломень) М-17226 Клайпеда (Klaipeda, Arkhangelsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 176 27.11.1968 Харлов Arkhangelsk
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 177 25.04.1969 Josmar (Hindo, Кимры) Phnom Penh (Латакия, Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Ладогалес (2-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 178 08.1969 Helena II (Al Marah, Anna, Великий Устюг) 681268 Phnom Penh (Латакия, Valletta, Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Сухогрузы 1970 Jehander 1 7006194 Стокгольм
Class Ладогалес (2-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 179 22.01.1970 Воронеж Leningrad
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 180 05.1970 Sea Worker (Leja, Красноборск) 691024 Phnom Penh (Saint Petersburg, Leningrad)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 181 10.1970 Helena-I (Гусь-Хрустальный) М-17272 Phnom Penh (Saint Petersburg, Leningrad, Arkhangelsk)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 197 14.08.1971 Argus (Pegasus, Marijampole, Капсукас) (none) (Klaipeda)
Class Мирный (3-я серия т/х Котласлес), проект (Финляндия) 198 12.1971 Captain Ahmad (Kedainiai, Кедайняй) 710121 Phnom Penh (Клайпеда, Klaipeda)
Design 021E2 (Финляндия), тип Игорь Грабарь 4202 21.03.1973 Noble (Игорь Грабарь) М-17320 Kingstown (Arkhangelsk)
Design 021E2 (Финляндия), тип Игорь Грабарь 4203 08.06.1973 F.M.Spiridon (Вера Мухина) М-17328 Beirut (Phnom Penh, Arkhangelsk)
Design 021E2 (Финляндия), тип Игорь Грабарь 4204 22.08.1973 Spiridon II (Михаил Черемных) Ломе (Arkhangelsk)
Design 021E2 (Финляндия), тип Игорь Грабарь 4205 29.10.1973 Med Wave (Luisa M., Екатерина Белашова) 733392 Phnom Penh (Freetown, Arkhangelsk)
Design 021E2 (Финляндия), тип Игорь Грабарь 4206 18.12.1973 Nour Albyan (Иван Шадр) Zanzibar (Kingstown, Arkhangelsk)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Мачульский 207 01.11.1974 Inzhener (Инженер, Инженер Мачульский) Valletta (Saint Petersburg, Leningrad)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Мачульский 208 22.12.1974 Wafa (Inzenieris Suhorukovs, Инженер Сухоруков) Нукуалофа (Valletta, Рига, Riga)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Мачульский 209 16.05.1975 Ion (Aristaios, Инженер Башкиров) 961G91 Ulaanbaatar (Limassol, Saint Petersburg, Leningrad)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Мачульский 210 09.1975 Inzenieris Kreilis (Инженер Крейлис) Valletta (Рига, Riga)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Мачульский 211 05.12.1975 Alo (Avaloni, Maritime Lee, Механик Коновалов) Limassol (Saint Petersburg, Leningrad)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Нечипоренко (2-я серия т/х Инженер Мачульский) 212 24.06.1976 Inzhenieris Neciporenko (Инженер Нечипоренко) 752868 Valletta (Рига, Riga)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Нечипоренко (2-я серия т/х Инженер Мачульский) 213 22.10.1976 Механик Тарасов М-17372 Leningrad
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Нечипоренко (2-я серия т/х Инженер Мачульский) 214 04.03.1977 Etel (Hamburg, CCTL Hamburg, Mehanikis Fjodorovs, Механик Фёдоров) М-17386 Бастер (Belize City, Valletta, Рига, Riga)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Нечипоренко (2-я серия т/х Инженер Мачульский) 215 26.08.1977 Sea Trader (CCTL Hull, Mehanikis Gerasimovs, Color Trader, Механик Герасимов) Valletta (Рига, Riga)
Design 4207 (Финляндия), class Инженер Нечипоренко (2-я серия т/х Инженер Мачульский) 216 30.11.1977 Al Gaswaa (Transrussia, Atlantic Meridian, Механик Евграфов) (unknown port) (Freetown, Джидда, Limassol, Монровия, Saint Petersburg, Leningrad)
Design 0217 (Финляндия), тип Стахановец Котов (ро-флоу) 0217 06.1978 Agile (C.S. Agile, Len Speer, Стахановец Котов) Бриджтаун (Saint Petersburg, Leningrad)
Design 0217 (Финляндия), тип Стахановец Котов (ро-флоу) 0218 08.11.1978 Calamity Jane (Provider 1, Tyco Provider, Стахановец Ермоленко) Valletta (Panama, (none), Saint Petersburg, Leningrad)
Паромы (накатные пассажирские) 220 1978 Ehrensvärd Helsinki
Design 0217 (Финляндия), тип Стахановец Котов (ро-флоу) 0219 04.1979 Bold Indurance (Astana, Stakhanovetz Petrash, Стахановец Петраш) 43959 Belize City (Kingstown, Odessa)
Design 4600 224 28.12.1980 Академик Мстислав Келдыш М-17458 Калининград (Kaliningrad)
Class Сибирский, design 0225 225 23.09.1980 Сибирский-2111 (Сиберин 1, СТФ Трейдер, Галф Трейдер, Сибирский-2110) М-43825 Astrakhan (Taganrog, Находка, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 226 29.10.1980 A Plus-1 (Sibirskiy-2111, Мирзага Халилов, Legend, Сибирский-2111) М-43826 Порт-Вила (Чарлстаун, Taganrog, (unknown port), Находка, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 227 24.04.1981 Сибирский-2112 (Тасей, Tasey, Pan Julia) М-43826 Taganrog (Ванино, Phnom Penh, Находка, Panama, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 228 04.05.1981 Святитель Иннокентий (Сибирский-2113) М-43824 Тикси (Жатай, Находка, Vladivostok, Zhatai, Тобольск)
Class Сибирский, design 0225 229 05.1981 Win Way (Goodwill Bright, Сибирский-2114, Pan Mary) (unknown port) (Belize City, Владивосток, Panama, Yakutsk)
Class Сибирский, design 0225 232 30.06.1981 Волгодонск (Сибирский-2115, Нерча, Nercha) 803881 Taganrog ((Russia), Phnom Penh, Находка, Владивосток, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 233 21.08.1981 Батайск (Сибирский-2116, Арей, Arey) М-44800 Taganrog ((Russia), Phnom Penh, Находка, Владивосток, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 234 29.09.1981 Сиберин 2 (СТФ Ровер, Галф Ровер, Gulf Rover, Сибирский-2117) М-44801 Astrakhan (Taganrog, Phnom Penh, Находка, Vladivostok)
Буксиры, толкачи, буксиры-толкачи 237 20.08.1981 Artemis (Kari) Turku (Porvoo/Borgaa)
Буксиры, толкачи, буксиры-толкачи 238 16.10.1981 Apollon (Aulis) Turku (Porvoo/Borgaa)
Class Сибирский, design 0225 235 22.04.1982 Шахты (Сибирский-2118, Торей, Torey, Pan Dina) Taganrog ((Russia), Phnom Penh, Находка, Владивосток, Panama, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 236 09.05.1982 Сибирский-2119 (Даурия, Dauria) 803913 Taganrog ((Russia), Phnom Penh, Находка, Vladivostok)
Class Плутон, проект (Финляндия) 0240 13.07.1982 Плутон М-17492 Saint Petersburg (Leningrad)
Class Плутон, проект (Финляндия) 241 22.09.1982 Сармат (Marss-1, Марс) М-17493 Saint Petersburg (Вентспилс, Ventspils)
Class Плутон, проект (Финляндия) 0242 10.1982 Капiтан Незавiтiн (Базальт) 812503 Ilyichyovsk / Chernomorsk (Yuzhnyy)
Class Плутон, проект (Финляндия) 243 05.11.1982 Юпитер М-17495 Odessa (Novorossiysk)
Class Плутон, проект (Финляндия) 0244 12.1982 Гранит М-17496 Odessa
Class Сибирский, design 0225 247 30.06.1982 Сибирский-2110 (Сиберин 3, СТФ Спринтер, Галф Спринтер, Gulf Sprinter, Сибирский-2130) М-43808 Astrakhan (Taganrog, Phnom Penh, Novorossiysk, Находка, Vladivostok)
Class Сибирский, design 0225 248 26.10.1982 Леди Л (Sibirskiy-2131, Сибирский-2131) 810616 Astrakhan (Freetown, Saint Petersburg, Leningrad)
Class Плутон, проект (Финляндия) 0245 02.1983 Могучий 1-030027 Yuzhnyy
Class Плутон, проект (Финляндия) 246 03.1983 Тайфун 822666 Восточный (Находка, Nakhodka)
Class Сибирский, design 0225 249 23.09.1983 Сибирский-2132 (Сиберин 4, СТФ Балтик, Sibirskiy-2132) 820374 Astrakhan (Морони, Phnom Penh, Saint Petersburg, Leningrad)
Class Сибирский, design 0225 250 30.10.1983 Sibirskiy-2133 (Сибирский-2133) Panama (Saint Petersburg, Leningrad, Krasnoyarsk)
Design P-4630 (Финляндия), тип Академик Борис Петров 251 25.06.1984 Академик Борис Петров 832628 Калининград
Design P-4630 (Финляндия), тип Академик Борис Петров 252 12.10.1984 Академик М.А. Лаврентьев 830075 Владивосток
Design P-4630 (Финляндия), тип Академик Борис Петров 253 10.05.1985 Академик Николай Страхов 830662 Калининград
Design P-4630 (Финляндия), тип Академик Борис Петров 254 28.11.1985 Академик Опарин М-17564 Владивосток (Vladivostok)
Class Rautaruukki 262 20.12.1985 Rautaruukki Helsinki
Морские круизные и пассажирские 467 1985 Sea Dream II (Seabourn Goddess II, Sea Goddess II) Nassau ((none), Осло)
Class Бавенит 255 20.05.1986 Бавенит 853109 Мурманск (Murmansk)
Class Бавенит 256 17.12.1986 Jumshud Ibragimov (Dzhumshud Ibragimov, Джумшуд Ибрагимов, Бакерит) Баку (Baku)
Суда для очистки водоёмов 01.1987 Halli Finnish Navy
Class Rautaruukki 263 28.04.1987 Steel (Finn) 14825 Helsinki
Design P-2788 (Финляндия), тип Академик Сергей Вавилов 265 12.02.1988 Академик Сергей Вавилов 860738 Калининград (Kaliningrad)
Design P-2788 (Финляндия), тип Академик Сергей Вавилов 266 09.02.1989 Академик Иоффе 870072 Калининград (Kaliningrad)
Design Р-5757 268 12.04.1989 Николай Чикер (СБ-131) ВМФ России (ВМФ СССР)
Design Р-5757 269 29.06.1989 Фотий Крылов (Fotiy Krylov, Tsavliris Giant, Giant, СБ-135) 872674 ВМФ России (Valletta, Владивосток, Vladivostok)
Class Алексей Марышев 287 11.11.1990 Алексей Марышев М-17623 Arkhangelsk (Saint Petersburg, Leningrad)
Class Алексей Марышев 288 14.12.1990 Григорий Михеев 903577 Arkhangelsk (Saint Petersburg, Тикси)
Class Алексей Марышев 289 05.03.1991 Пётр Котцов 900873 Arkhangelsk (Saint Petersburg, Leningrad)
Рефрижераторы 115 09.05.1992 Harengus (Italian Reefer) Торсхавн (Чарлстаун, Монровия, (Great Britain))


To the list of facilities