FleetPhoto

Miho Shipyard

To the list of owners and managers  ·  To the list of facilities
City: Shimizu  


Vessels being built by this facility

DesignYard NrBuiltNameReg.NrPort
Приёмно-транспортные суда 957 1974 Надежда (Sumiyoshi Maru No. 3) Петропавловск-Камчатский (Miura)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1041 15.05.1976 Skif (Vencedor, Sonnet, Muhu, Арнольд Соммерлинг, Leliegracht) Kingstown (Таллинн, Tallin, Амстердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1042 12.06.1976 Runner 4 (Runner, Kassar, Frisohaven, Kassari, Иван Рабчинский, Leidsegracht) Портсмут (Phnom Penh, Таллинн, Tallin, Амстердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1043 16.07.1976 Livadia (Naissaar, Unicarrier, Освальд Тууль, Lindengracht) М-38285 Phnom Penh (Таллинн, Tallin, Роттердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1046 21.09.1976 Oberon (Alcorn, Sandi, Vilsandi, Художник Корин, Looiersgracht) Kingstown (Phnom Penh, Таллинн, Tallin, Амстердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1048 12.1976 Sealord (Esco Virgo, Blue Aquamarine, Realengracht) Phnom Penh (Panama, Амстердам)
General cargo 1049 1976 Mustafa Bey (Amal Moon, Master Fawaz, Anastasia, Atlantic Mercado, Eliza, Rijpgracht) Zanzibar ((none), Freetown, (Saint Kitts and Nevis))
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1045 10.01.1977 Winner (Sonata, Abruka, Художник Пименов, Lijnbaansgracht) М-38288 Kingstown (Таллинн, Tallin, Амстердам)
Bulkers 1047 27.04.1977 Golden Arrow II (Salvinia, Melini, Koktebel, Днепрогэс, Bedouin Brunes, Brunes) Panama (Монровия, Odessa, Берген)
Рыболовные суда 1059 18.04.1977 Шумшу-107 (Kyoshin Maru) Холмск ((Japan))
Скотовозы 1070 1978 Taiba (African Warrior II, Frio Ionian, Frio Monaco, Souss) Морони ((none), Casablanca)
Рефрижераторы 1076 12.09.1978 Leonid Miloslavskiy (Abdelmoumen) Panama (Tangier)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1085 15.07.1978 Rukia (Sireen, Ege S, Adventure, Bonaire, Lekhaven, Slotergracht, Westafcarrier) Zanzibar (Латакия, Valletta, Виллемстад, Амстердам, Panama)
General cargo 1151 25.06.1980 Ali S (Wilson Tyne, Hordnes, Barra Head) 972U61 Giurgiulesti (Valletta, Panama, Дублин, Leith)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1161 22.06.1981 Abdul B (Diya, Forest Rover, Красногорск, Westafcarrier) 814922 Phnom Penh ((unknown port), Холмск, Kholmsk, (Germany))
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1162 06.1981 FK Saray (Buse S, Buse, Com Maiden, Heerengracht, Carwood) Giurgiulesti ((unknown port), Амстердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1166 6.02.1981 Arctic Wind (Bickersgracht, Orion B, Valmin) Klang (Kelang) (Valletta, (unknown port), (Netherlands))
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1179 8.09.1981 Loyga (Beursgracht) 814424 Belize City (Роттердам)
Class Leliegracht/Arnold Sommerling 1180 1.09.1981 Olma (Valsim, Bontegracht) 814528 Belize City ((unknown port), Роттердам)
General cargo 1183 17.03.1981 Seatiger (Kestrel, Bakengracht) 805069 Phnom Penh (Valletta, Амстердам)
Bulkers 1210 1982 Lily-Ha (Lily, Ahmad-S, Hea, Fanling, Sun King, Sun Jay, Fossnes) Ломе (Аватиу, Латакия, (none), Монровия)
Class Heemskerkgracht 1221 15.09.1982 Isa Bela 2 (Megah Dua, Heemskerkgracht) Джакарта (Panama, Амстердам)
General cargo 1211 1983 Brightway Belize City
Class Tropic Jade 1215 16.02.1983 Tropic Lure 36N398 Kingstown (Panama)
Class Keizersgracht 1223 07.1983 Melek B. (Corn Swift, Keizersgracht) Panama (Valletta, Амстердам)
Class Keizersgracht 1224 1983 Pasha (Sari Pasha, Corn Flower, Köningsgracht) Аватиу (Valletta, Амстердам)
Class Keizersgracht 1227 27.01.1984 Zeybek (Vbabek, Sari Zeybek, Corn Pride, Klippergracht) 103165 Giurgiulesti (Порт-Вила, (Cook Islands), (Malta), (none), Амстердам)
Рефрижераторы 1232 8.06.1984 Один (Isida, Win Max №3, Taisei Maru №3) 836832 Корсаков (Freetown, Panama, Исэ, Нансей, (Japan))
Class Keizersgracht 1233 1.10.1984 Капитан Старостин (Captain Starostin, Corn Brook, Kaapgracht) Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Keizersgracht 1234 11.12.1984 Ливадия (Livadia, Corn Diva, Kielgracht) Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Princengracht 1249 18.06.1985 MSC Isabelle (Princengracht) Panama (Амстердам)
Class Princengracht 1273 11.04.1986 Лев Яшин (Lev Yashin, White Rhino, Corn Crest, Pauwgracht) 869401 Ванино (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Princengracht 1274 31.08.1986 Капитан Ермаков (Padus River, Pietersgracht) 855994 Ванино (Freetown, Valletta, Амстердам)
General cargo 1284 31.10.1986 Сигранд (Seagrand, Corn Hill, Poolgracht) Владивосток (Phnom Penh, Valletta, Амстердам)
Class Princengracht 1285 1.11.1986 Капитан Климин (Park River, Parkgracht) Ванино (Freetown, Valletta, Амстердам)
Промысловые суда 1290 3.09.1986 Шанс 103 (Kaio Maru No.88, Habomai Maru No.88) 866965 Находка ((unknown port))
Class Princengracht 1256 9.04.1987 SCM Fedra (Jaco Spirit, Thor Svendborg, SCM Tepuy II, Kotor Bay, Tauranga Chief, Niugini Chief, Capitaine Kermadec, Nicole Green, Nikolay Malakhov, Николай Малахов, Carpulp) Panama ((Norway), Limassol, Vladivostok, Амстердам)
Краболовы 1311 27.05.1987 Соверен (Sumiyoshi Maru No. 73) 877739 Ванино (Советская Гавань, Miura)
Class Timca/Kapitan Grishin 1324 1.06.1988 Селенга (Lerici Star, Sofrana Kermadec, Capitaine Tasman, CMBT Tana, Kapitan Grishin, Капитан Гришин, Timca) 887622 Холмск (Valletta, Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Timca/Kapitan Grishin 1325 6.08.1988 Геннадий Цыганков (Corn Lily, Stinnes Mistral, Levantgracht, Kapitan Medvedskiy, Капитан Медвецкий, Pulpca) 887707 Ванино (Valletta, Амстердам, Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Timca/Kapitan Grishin 1329 29.10.1988 Socol 10 (Umiavut, Lindengracht, Капитана Силин, Newca) Panama (Montreal, Амстердам, (USSR), (none))
Class Timca/Kapitan Grishin 1330 28.12.1988 Феско Пионер (Azuryt, Onego Voyager, Jaco Stove, Mekhanik Kurako, Solomon Chief, Capitaine Tasman, Tiger Star, Back Bay, Механик Курако, Printca) Владивосток (Limassol, Сарпсборг, (Norway), Vladivostok, Panama)
Краболовы 1332 1.05.1988 Угулан (Gyokuho Maru NO.6, Take Maru NO.35) 887213 Невельск ((Japan))
Рефрижераторы 1340 1.07.1988 Рифер (Atlantic Reefer, Taiho Maru No.7, Taiko Maru No.7) 888131 Владивосток (Бастер, Freetown, (unknown port), Kesennuma)
Class Timca/Kapitan Grishin 1331 30.03.1989 Socol 9 (Avataq, Lootsgracht, Tiger Speed, Механик Волкош, Poleca) Panama (Montreal, Амстердам, Limassol, Vladivostok, (Netherlands))
Class Timca/Kapitan Grishin 1333 31.05.1989 Golden Rose (Rukia 1, Onyx, Kochnev, Innokentiy Kochnev, Иннокентий Кочнев, Conca) 17587 Морони (Limassol, Vladivostok, Panama)
Class Timca/Kapitan Grishin 1334 19.08.1989 Феско Приморье (Malachit, Aleksandrov, Tasman Chief, Aleksandr Ovchinnikov, Александр Овчинников, Steelca) Владивосток (Limassol, Odessa, Panama)
Рыболовные суда 1360 21.11.1989 Алестар (Hsiang Ching Tsai, Fuki Maru No.63) 897499 Владивосток (Порт-Вила, Phnom Penh, (Japan))
Class Timca/Kapitan Grishin 1381 31.07.1991 Вячеслав Анисимов (Emerald, Socol 1, MSC Apapa, CMBT Congo, Kowie, Kidira, Механик Поверов, Aurora One) 911446 Ванино (Limassol, (none), Valletta, (Russia), Panama)
Class Timca/Kapitan Grishin 1382 1.11.1991 Nefryt (Socol 2, Lilongwe, Tiger Arrow, Николай Колотов, Avrora Two) 101948 Valletta (Panama, Владивосток)
Class Timca/Kapitan Grishin 1383 31.01.1992 Starry M (Феско Певек, BBC Ukraine, Socol-3, Сокол-3, Socol 3, Makalu, Aurora Three) 20037-92B Panama (Владивосток, Kingstown, Saint Petersburg)
Class Timca/Kapitan Grishin 1384 20.04.1992 Granat (Socol 4, Romny, Sofrana Kermadec, Capitaine Kermadec, Fong Soon, Tiger Star, Socofl Wind) Limassol (Valletta, (unknown port), Panama)
Class Timca/Kapitan Grishin 1385 8.07.1992 Aria Vibe (Rukia III, Szafir, Tauranga Chief, Socol 5, Cmbt Zambezi) Panama (Морони, Limassol, Valletta, (none))
Class Timca/Kapitan Grishin 1386 24.09.1992 Феско Посьет (Fesco Posyet, Sofrana Kermadec, Socol 6) 923015 Владивосток (Panama)
Учебно-тренировочные суда 1399 21.02.1992 Aida IV 920448 Alexandria
Class Timca/Kapitan Grishin 1403 1992 Nagham (Bsle Sunrise, Nordana Freja, Tigullio Star, Socol 7, Global Mombasa, Capitaine D'urville, Cmbt Pangani, Nahoon, Fas Bombay) Panama ((none), Valletta)
Class Timca/Kapitan Grishin 1404 19.03.1993 Capt Amer (BSLE Venus, Nordana Monika, Illawarra Chief, Sofrana Kermadec, Tasman Chief, Socol 8, Pacific Chief, Melanesian Chief, Maersk Qingdao) 91532 Panama ((unknown port), Valletta, La Valletta)
Промысловые суда 1417 18.05.1993 Прометей (Katoa No. 32, Kenkatsu Maru No. 32) Советская Гавань (Freetown, Мале, (none))
Контейнеровозы 1432 12.01.1995 Damai Sejahtera II (Florence, Lagarfoss, APL Belem, APL Rose, Sea Explorer Ii, Shansi) Джакарта (St. John's, (unknown port))
Ro-Ro 1996 Stena Hibernia (Hibernia Seaways, Maersk Importer) London (Scheveningen)
Рыболовные суда 1485 21.11.1997 Солид 1 (Katoa No.11, Kenkatsu Maru No.11, Koei Maru No.86) Советская Гавань (Suva, (unknown port))


To the list of facilities