FleetPhoto

Stocznia Szczecińska Nowa Sp zoo

To the list of facilities
 Szczecin Stocznia Szczecińska Nowa Sp zoo since 2002
 Szczecin Stocznia Szczecińska Porta Holding SA 1999 — 2002
 Szczecin Stocznia Szczecińska SA 1991 — 1999
 Szczecin Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego 1948 — 1991
 Stettin Stettiner Maschinenbau AG Vulcan 1944 — 1948
 Stettin Vulcan-Werke 1911 — 1944
 Stettin Stettiner Maschinenbau AG Vulcan 1857 — 1911
 Stettin Schiffswerft und Maschinenfabrik Früchtenicht & Brock 1851 — 1857
Верфь входит в пятёрку крупнейших судостроительных предприятий Европы.

Location: Stettin-Bredow, Germany — Szczecin, Poland
Address: Stocznia Szczecińska Nowa Sp. z o.o., w upadłości likwidacyjnej, ul. A. Antosiewicza 1, 71-642 Szczecin, Poland

http://www.ssn.pl/

Vessels being built by this facility

DesignYard NrBuiltNameReg.NrPort
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/26 Fesco Dalnegorsk Limassol
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/21 Maia Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/24 Algeria St. John's
Class Нефтегаз, design B-92/II 213 Нефтегаз-63 (USSR)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 32 1863 Александръ 531 / нет (Russian Empire)
Пассажирские и грузопассажирские суда 58 1869 Дорпатъ 533 / нет Yuryev
Сухогрузные пароходы 89 1879 Askold (Аскольд, Астрахань) Марсель (ВМФ СССР, Российский Императорский флот, Odessa, Rostov on Don)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 1880 Чернышевский (Труженник, Дъдушка, Дальман) 8356 (Russian SFSR) ((Russian Empire))
Class Астрахань 90 1880 Дир (Одесса) Odessa (Rostov on Don)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 184 26.08.1889 Hohenzollern (Kaiser Wilhelm II) Bremen
Class Patria 217 17.04.1895 Народоволец (Николаев, Palatia) ВМФ СССР (Российский Императорский флот, (Germany))
Class Богатырь 247 07.08.1902 Богатырь ВМФ СССР (Российский Императорский флот)
Class 03.1903 Monticello (Agamemnon, Kaiser Wilhelm II) USA Army (ВМС США, Bremen)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 263 10.09.1905 Beniowski (Некрасов, Kaiser) (Poland) ((USSR), Hamburg)
Class Deutschland, проект (Германия) 293 06.1909 Крильон (Preussen) Vladivostok (Kholmsk, Lubeck, (Germany))
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 20.06.1913 Berengaria (Imperator) Liverpool (ВМС США, Hamburg)
Ледоколы 345 05.1914 Suur Tõll (Суур Тылл, Волынец, Väinämöinen, Wolynetz, Царь Михаилъ Феодоровичъ) Таллинн (Tallin, ВМФ СССР, (USSR), Helsinki, ВМС Германии, Российский Императорский флот, Saint Petersburg)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 675 12.1924 Steen (Державин, Nordland) М-9862 Наксков (Murmansk, ВМС Германии, Stettin)
Пароходы пассажирские и грузопассажирские 657 1926 Cobra ВМС Германии (Hamburg)
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-1/1 31.12.1953 Чулым Odessa
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32/3 27.06.1954 Ингул М-21316 Zhdanov / Mariupol
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32/4 30.09.1954 Шахтёрск (Терек) М-21317 Zhdanov / Mariupol
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-1/5 30.11.1954 Липецк (USSR)
Design B-32 (ПНР), тип Чулым В32-1/6 10.03.1955 Черкассы М-21343 Zhdanov / Mariupol
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-2/08 30.06.1955 Пролетарск (USSR)
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-2 /13 31.12.1955 Чкаловск М-21393 Zhdanov / Mariupol
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-2/11 29.02.1956 Чигирин (USSR)
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-2/16 30.05.1956 Камчатка (Чугуев, Чарыш) М-21409 ВМФ СССР (Zhdanov / Mariupol)
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-5/25 30.04.1957 Червоноград М-26055 Zhdanov / Mariupol
Design B-32 (ПНР), тип Чулым B32-8/28 23.09.1957 Украина Корсаков
Design B-55 (ПНР), тип Krynica B55-I/01 21.11.1958 Big Orange (Krystina F, Krynica) (none) (Gdynia)
Design B-55 (ПНР), тип Krynica B55-I/02 30.12.1958 Polanica Gdynia
Design B-59, тип Oliwa B59/3 29.02.1960 Venture Amber (Ojcow) (none) (Gdynia)
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/01 18.06.1960 Janek Krasicki Gdynia
Design B-55 (ПНР), тип Krynica B55-V/8 30.06.1960 Giorgos (Legnica) (none) (Gdynia)
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/02 29.11.1960 Ludwik Solski Gdynia
Design B-55 (ПНР), тип Krynica B55-V/12 26.04.1961 Renata (Brodnica) (none) (Gdynia)
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/03 30.06.1961 Phenian Gdynia
Design B-55 (ПНР), тип Krynica B55-V/13 30.09.1961 Kruszwica Gdynia
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/04 24.11.1961 Дивногорск М-26505 Ilyichyovsk (Odessa)
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/05 30.01.1962 Медногорск М-26506 Ilyichyovsk (Odessa)
Class Janek Krasicki / Дивногорск (2-nd serie B-54) B541/06 30.06.1962 Hanka Sawicka Gdynia
Design B-516, тип Domeyko 1963 Sniadeski Gdynia
Design B-512, тип Kolejarz B512-III/4 23.12.1964 Transporter (Transportowiec) (none) (Szczecin)
Design 300 300/3 29.04.1964 ПМР-26 (ПМ-26) ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 300 300/4 30.06.1964 ПМ-68 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 300 300/6 23.12.1964 Ольвия (ПМ-2) 650772 Nikolayev (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/1 26.03.1964 Николай Зубов ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/2 30.09.1964 Алексей Чириков ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/3 23.12.1964 Фёдор Литке ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-512, тип Kolejarz B512-II/6 30.06.1965 Ulyssys (Brno) Beirut (Прага)
Design 301Т №301Т/1 23.09.1965 ПМ-24 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-516, тип Domeyko B516/08 10.1965 Pawel Szwydkoj Gdynia
Design B-44 (ПНР), тип Муром В44/101 08.11.1965 Mari (Мариинск) М-27873 Kingstown (Ilyichyovsk, Odessa)
Design 301Т 301Т/2 30.11.1965 ПМ-21 ВМФ СССР
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/4 25.04.1965 Герои Севастополя (Святой Николай, Василий Головнин) 653785 Sevastopol (ВМФ России, ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/5 30.06.1965 Гавриил Сарычев ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/6 30.11.1965 Omega-G (Омега, Фаддей Беллинсгаузен) 1-050058 Морони (Sevastopol, ВМФ России, ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/7 26.12.1965 Харитон Лаптев ВМФ СССР
Design B-44 (ПНР), тип Муром B44/102 21.01.1966 Amfitriti (Миллерово, Алексей Толстой) М-27881 Valletta (Ilyichyovsk, Odessa)
Design B-44 (ПНР), тип Муром B44/103 31.05.1966 Мытищи М-27882 Ilyichyovsk (Odessa)
Design B-516, тип Domeyko B516/09 09.1966 Henryk Jendza Gdynia
Design B-44 (ПНР), тип Муром В44/104 30.09.1966 Galini (Мозырь) М-27883 Valletta (Ilyichyovsk, Odessa)
Design B-512, тип Kolejarz B512-IV/10 25.10.1966 Eleistria (Metalowiec) Пирей (Szczecin)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/8 21.05.1966 Семён Дежнёв ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/9 30.07.1966 ПКЗ-4 (Андрей Вилькицкий) ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 859/10 31.10.1966 Семён Челюскин ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-44 (ПНР), тип Муром B44/105 28.02.1967 Марнеули 661809 Ilyichyovsk (Odessa)
Design B-44 (ПНР), тип Муром B44/106 08.06.1967 Мичурин М-27915 Ilyichyovsk (Odessa)
Design B-520 (ПНР), тип Zaglebie Dabrowskie B520-I/1 11.08.1967 Hungnam (Zaglebie Dabrowskie) Wonsan (Szczecin)
Design B-455 B455-I/9 24.08.1967 Moon I (Heliopolis Moon, Gdynia II) Kingstown (Alexandria, Gdynia)
Design B-44 (ПНР), тип Муром B44/107 30.09.1967 Молодогвардейск М-27916 Ilyichyovsk (Odessa)
Design B-520 (ПНР), тип Zaglebie Dabrowskie B520-I/3 29.12.1967 Dolny Slask Kingstown (Szczecin)
Design B-445, Mieszko I B445-1/3 31.12.1967 Smialy (Boleslaw Smialy) Kingstown (Gdynia)
Design 850 (ПНР), тип Николай Зубов 850/11 21.01.1967 Борис Давыдов ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) В88-I/1 10.05.1968 Пассат Odessa
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) B88-I/2 29.08.1968 Севастополь-1 (Муссон) 1-050038 Sevastopol (Odessa)
Design B-446 B446-I/1 30.11.1968 Pearl 1 (Zakopane) Kingstown (Gdynia)
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) B88-I/3 30.12.1968 Бриз (Волна) 673257 Odessa (Vladivostok)
Design 303 (ПНР) 303/4 30.11.1968 ПМ-146 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) В88-I/4 31.05.1969 Прилив 680049 Владивосток (Vladivostok)
Design B-446 b446-I/3 31.07.1969 Alfarah 1 (Al Farah, Zabrze) Латакия (Panama, Gdynia)
Design B-446 b446-I/4 31.10.1969 Zambrow Gdynia
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) B88-I/5 29.11.1969 Прибой М-29116 Владивосток (Vladivostok)
Design B-40 (ПНР), тип Коммунист B40/101 - B40/91 12.1969 Torio (Джузеппе ди Витторио) М-30609 Сан-Лоренцо (Odessa)
Design B-88 (ПНР), class Пассат (1-я серия) В88-I/6 23.12.1969 Океан М-29147 Владивосток (Vladivostok)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304/1 31.10.1969 ПМ-138 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-40 (ПНР), тип Коммунист B40/103 31.03.1970 Zarina II (Франц Богуш) Panama (Odessa)
Design B-446 b446-I/6 31.03.1970 Zawichost Gdynia
Design B-40 (ПНР), тип Коммунист B40/102 04.1970 Тойво Антикайнен М-29169 Odessa
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV №304/3 19.06.1970 СМ-669 (ПМ-140) ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-40 (ПНР), тип Коммунист B40/104 30.06.1970 Elma II (Эрнст Тельман) М-29180 Odessa
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80/01 20.07.1970 Крита (Профессор Щёголев) 690271 Novorossiysk (Saint Petersburg, Leningrad)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/01 30.09.1970 Casablanca (Powstaniec Slaski) (none) (Szczecin)
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80/02 27.10.1970 Профессор Кудревич М-29151 Odessa
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/02 31.12.1970 Cassinga Лиссабон
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304/2 15.03.1970 ПМ-139 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304/4 30.09.1970 Донбас (Краснодон, ПМ-9) The Ukrainian Navy (ВМФ России, ВМФ СССР)
Design B-445, Mieszko I B-445/12 1971 Zygmunt August Gdynia
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-II/03 1971 Профессор Ющенко М-30616 Владивосток (Vladivostok)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/03 25.03.1971 Czwartacy Al Szczecin
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-II/04 22.04.1971 Ani (Профессор Аничков) М-30589 Belize City (Odessa)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/04 27.05.1971 Obroncy Poczty Szczecin
Design B-88 (ПНР), class Порыв (2-я серия т/х Пассат) B88-III/7 19.06.1971 Виктор Бугаев (Порыв) М-30617 Odessa
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-III/05 30.06.1971 Профессор Рыбалтовский М-30619 Novorossiysk (Saint Petersburg, Leningrad)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/05 26.08.1971 Lucky Star (Albany, Abercorn, Saint Pierre, Glyntawe) (none) ((Great Britain))
Design B-88 (ПНР), class Порыв (2-я серия т/х Пассат) B88-III/8 03.09.1971 Георгий Ушаков (Шквал) М-30585 Odessa
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/06 30.09.1971 Danakos (Rio Cuanza) (none) (Лиссабон)
Design B-88 (ПНР), class Порыв (2-я серия т/х Пассат) B88-III/9 26.11.1971 Эрнст Кренкель (Вихрь) 713045 Odessa
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/07 11.12.1971 Long Wang (Bao Zhong 158, Verbier, Amore, Garcia de Resende, Rio Zambeze) Phnom Penh ((none), Лиссабон)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304/7 16.11.1971 ПМ-64 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/08 16.02.1972 Lake Wales (Siekierki) (none) (Szczecin)
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-III/06 11.03.1972 Свята Ольга (Профессор Миняев) 713007 Kherson (Odessa)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/09 18.04.1972 Tobruk Szczecin
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/10 03.06.1972 Seaeagle II (Nora, Praha, Cedynia) (none) (Прага, Szczecin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/12 01.08.1972 Ronga (Bonga, Milos IX, Niko K, Нико Николадзе) Panama (Phnom Penh, Сан-Томе, Valletta, Batumi)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/11 25.09.1972 Legend I (Levent, Levan, Миха Цхакая) Phnom Penh (Valletta, Batumi)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/1 30.09.1972 Antsla (Ленинская гвардия) М-30622 Таллинн (Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-II/13 24.11.1972 Lagoon (Filipp Makharadze, Филипп Махарадзе) М-30605 Phnom Penh (Сан-Лоренцо, Batumi)
Design B-432 (ПНР), тип Radzionkow B432/01 29.12.1972 Hero 1 (Polymok, Mareeg, Radzionkow) Panama ((none), Gdansk)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия 1973 Vesleo (Mahtra, Иосиф Дубровинский) Бриджтаун (Таллинн, Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B14/02 11.01.1973 Lady Juana (Magic K, Keila, Александра Артюхина) Valletta (Таллинн, Tallin)
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-III/08 31.01.1973 Профессор Хлюстин 721732 Владивосток
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/14 19.03.1973 Narwik II Szczecin
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/04 28.04.1973 Apostle Andrey (Kadrina, Максим Литвинов) Valletta (Таллинн, Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46-I/3 01.06.1973 Amber II (Kunda, Андрей Андреев) Valletta (Таллинн, Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46-1/5 18.06.1973 Amber I (Paldiski, Unitrader, Пётр Красиков) Valletta (Таллинн, Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/15 30.06.1973 Cedynia Panama (Szczecin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/05 01.08.1973 Сергей Гусев Mariupol (Zhdanov / Mariupol)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/06 04.08.1973 Nals (Helena S, Vestaurus, Loksa, Василий Шелгунов) М-30634 Belize City ((none), Бриджтаун, Таллинн, Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/16 09.1973 Bach Dang Giang (Rayna, Leon, Георгий Леонидзе) 7323762 Ho Chi Minh City (Saigon) (Phnom Penh, Valletta, Batumi)
Design B-432 (ПНР), тип Radzionkow B432-I/4 15.12.1973 Wise Mariner (Wieliczka) Valletta (Gdynia)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/17 30.12.1973 Song Gang (Haci Kemal Bey, Adjaria, Генерал Леселидзе) (other port) (Стамбул, Valletta, Batumi)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304/12 23.11.1973 ПМ-56 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия 1974 Viidu (Emel 2, Aegviidu, Ян Анвельт) Таллинн (Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/10 1974 Leon (Леон Попов) М-30662 Phnom Penh (Mariupol, Zhdanov / Mariupol)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/18 10.01.1974 Jimilta (Eva, Bratislava) Valletta (Прага)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/08 31.01.1974 Sompa (Николай Шверник) Таллинн (Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/09 26.04.1974 Kehra (Иоханнес Лауристин) М-32650 Таллинн (Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/19 30.06.1974 Syn Pulku Szczecin
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/20 16.11.1974 Powstaniec Wielkopolski Panama (Szczecin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/12 30.12.1974 Kuivastu (Ольга Варенцова, Юрий Стылков) Таллинн (Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/21 31.12.1974 Studzianki Szczecin
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852/1 31.07.1974 Академик Крылов ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852/2 27.12.1974 Леонид Соболев ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/14 1975 Sea Endurance (Emel 1, Tamsalu, Александр Винокуров) Panama (Таллинн, Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/13 31.03.1975 Rakke (Михаил Кедров) М-32697 Таллинн (Tallin)
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/22 23.05.1975 Miroslawiec Szczecin
Design B-447 (ПНР), тип Powstaniec Slaski / Миха Цхакая B447-III/23 31.08.1975 Marcor Bulk I (Trinec) Роттердам (Valletta, Прага)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/15 30.09.1975 Larissa (Pihtla, Вера Лебедева) (none) (Таллинн, Tallin)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46-1/16 30.11.1975 Oris (Orjaku, Иван Покровский) Kingstown (Таллинн, Tallin)
Design 305 305/2 22.12.1975 ЭНС-244 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852/3 31.05.1975 Адмирал Владимирский ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852/4 19.11.1975 Иван Крузенштерн ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-46 (ПНР), тип Ленинская гвардия B46/17 02.1976 Rashi (Пантелеймон Лепешинский, Arch I) Kingstown (Владивосток, Vladivostok, Szczecin)
Design B-80 (ПНР), тип Профессор Щёголев B80-VI/12 18.06.1976 Никола Вапцаров Варна
Design 887 (УК) 887/1 30.06.1976 Смольный ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 305 305/3 30.07.1977 ЭНС-357 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 887 (УК) 887/2 30.09.1977 Перекоп ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-490 (ПНР), тип Pomerania B490/01 06.1978 Dalmatia (Pomerania) Limassol (Panama, Nassau)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/1 31.12.1978 Тарханск 780232 Владивосток (Vladivostok)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304-II/5 30.09.1978 ПМ-82 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304-II/5 30.09.1978 ПМ-75 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852-II/5 28.02.1978 Леонид Дёмин ВМФ России (ВМФ СССР)
Design 887 (УК) 887/3 28.12.1978 Хасан ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-490 (ПНР), тип Pomerania B490/02 01.06.1979 Adriatica I (Южная Пальмира, Begona del Mar, Felicia, Silesia) 89214 Kingstown (Panama, Клайпеда, Odessa, Колобжег)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/2 29.06.1979 Тереховск 782350 Владивосток (Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/3 30.06.1979 Терновск 782365 Владивосток (Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/4 31.08.1979 Титовск 782379 Владивосток (Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/5 30.09.1979 Токаревск М-33453 Владивосток (Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/6 31.10.1979 Igenfaith (Труновск) М-33454 Kingstown (Владивосток, Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/7 05.12.1979 Тульск 792263 Владивосток (Vladivostok)
Design B-432 (ПНР), тип Radzionkow B432-II/13 28.12.1979 Hilal Alemarat I (Al Yarmouk) G-1801 Ломе (Морони, Латакия)
Design 852 (ПНР), тип Академик Крылов 852-II/6 19.07.1979 Михаил Крупский ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/8 22.02.1980 Majesty (Igenhope, Тарасовск) Kingstown (Владивосток, Vladivostok)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/9 31.03.1980 Тимофеевск М-33485 Sevastopol (Kaliningrad)
Class Георг Отс, design B-493 (ПНР) (1-я серия) B493/1 25.05.1980 Георг Отс (Georg Ots) М-33467 Владивосток (Saint Petersburg, Таллинн, Tallin)
Design UT 704 B90/01 31.05.1980 Granit 210007 Kingstown (Gdansk)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/10 17.06.1980 Rock (Karema, Sea Ranger, Seapride, Тальники) Freetown (Морони, Wonsan, Odessa, Владивосток, Vladivostok)
Design UT 704 B90-I/2 30.06.1980 Bazalt Kingstown (Gdansk)
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492/1 22.11.1980 Royale Star (Paloma I, Paloma, Dmitriy Shostakovich, Дмитрий Шостакович) 8464 Kingstown (Odessa)
Design B-181 (ПНР), тип Rijeka Express / Борис Андреев B181/01 31.12.1980 Rijeka Express Hamburg
Design 320 (ПНР), тип Обь 320/1 28.03.1980 Обь ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/12 28.04.1981 Zabrjad (Куликово) М-37645 Panama (Мурманск, Kaliningrad)
Design B-181 (ПНР), тип Rijeka Express / Борис Андреев B181-I/02 28.06.1981 Medi Star Hamburg
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/13 12.08.1981 Alexandere (Каширское) М-37647 Монровия (Kaliningrad)
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492/2 21.10.1981 Ocean Life (Easycruise Life, Farah, The Jasmine, Пальмира, Natasha, Лев Толстой) М-33487 Valletta (Акаба, Kingstown, Odessa)
Design B-86 (ПНР), тип Витязь B86/1 05.12.1981 Витязь М-37646 Novorossiysk
Design B-432-III (ПНР), тип Тарханск B432-3/11 31.12.1981 Igen Wave (Кутузово) Kingstown (Владивосток, Vladivostok)
Design 320 (ПНР), тип Обь 320/2 30.01.1981 Енисей ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-86 (ПНР), тип Витязь B86/2 31.03.1982 Академик Александр Несмеянов 802037 Владивосток (Vladivostok)
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492/3 04.1982 Ocean Endeavour (Kristina Katarina, The Iris, Francesca, Константин Симонов) М-37655 Маджуро (Kotka, Valletta, Limassol, Saint Petersburg, Leningrad, Vladivostok, Odessa)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV №304-III/3 10.09.1982 ПМ-15 ВМФ России
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492/4 12.1982 Ocean Jewel of St. Petersburg (Ocean Empress, Petr Pervyy, Пётр Первый, Михаил Суслов, Василий Соловьёв-Седой) Kingstown (Odessa)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV 304-III/4 10.12.1982 ПМ-30 ВМФ России (ВМФ СССР)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/1 28.02.1983 Burin Sea (Нефтегаз-1) St. John's, NL (Мурманск, Murmansk)
Design B-86 (ПНР), тип Витязь B86/3 31.03.1983 Академик Александр Виноградов М-37658 Владивосток (Vladivostok)
Design B-490 (ПНР), тип Pomerania B490/03 10.06.1983 Piri Reis Universitesi (Ankara) TUGS 932 Стамбул
Class Нефтегаз, design B-92 B92/2 30.06.1983 Trinity Sea (Нефтегаз-2) 21559 Бриджтаун (St. John's, NL, Мурманск, Murmansk)
Design B-517 B517-II/6 15.07.1983 Triestina (Janusz Kusociński) Valletta (Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/3 17.08.1983 PSKR-705 (Ilgar Poluyev, Нефтегаз-3) М-37680 Береговая охрана Азербайджана (Баку, Baku)
Design 02670 08766 03.11.1983 Евгений Горигледжан (МБ-305, Илга, Нефтегаз-4) ВМФ России (ВМФ СССР, (USSR))
Class Нефтегаз, design B-92 B92/5 29.11.1983 Sahad-85 (Zakhed Hercules, Sea Rex, Нефтегаз-5) М-37682 (unknown port) ((homeport unknown - Canada), Холмск, Yevpatoria)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/6 30.12.1983 De Hao (Нефтегаз-6) (China) (Холмск, Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/7 29.02.1984 Ik Merdeka (Offshore Intervention, Cava, Geofjord, Whalley Supporter, Нефтегаз-7) (Malaysia) ((unknown port), Мурманск, Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/8 20.04.1984 G130 (PSKR-701, Neftegaz-8, Нефтегаз-8) ВМС Азербайджана (Береговая охрана Азербайджана, Баку, Baku)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/9 25.06.1984 PSKR-704 (Нефтегаз-9) М-37703 Береговая охрана Азербайджана (Баку, Baku)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/10 15.08.1984 Neftegaz-10 (Нефтегаз-10) 831684 Баку (Baku)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/12 19.09.1984 Clwyd Supporter (Нефтегаз-12) 840147 Liverpool (Мурманск, Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/11 10.10.1984 Gultakin Asgerova (Нефтегаз-11) М-37705 Баку (Baku)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/13 27.11.1984 Нефтегаз-13 840151 Мурманск (Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/14 28.12.1984 Kydy Sea (Panuke Sea, Нефтегаз-14) 840166 Halifax (Холмск, Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/15 30.03.1985 Кендрик (Kendrick, Capricorn, Нефтегаз-15) 840170 Saint Petersburg (Сингапур, (unknown port), Murmansk)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/1 05.1985 Major Hubal 110030 Valletta (Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/16 31.05.1985 De Han (Нефтегаз-16) 840185 Yantai (Chefoo) (Холмск, Kholmsk)
Design B-490 (ПНР), тип Pomerania B490/04 01.06.1985 Samsun 13781 Стамбул
Class Нефтегаз, design B-92 B92/18 29.06.1985 Samir Quliyev (Samir Guliyev, Нефтегаз-18) Баку (Baku)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/2 08.1985 Maciej Rataj 110031 Valletta (Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/17 19.08.1985 Falcon Explorer (Николаев, Нефтегаз-17) М-37711 Panama (Nikolayev)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/19 20.09.1985 Vadim Seidov (Нефтегаз-19) 840240 Баку (Baku)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/3 10.1985 Minelkar (Rodlo, Rodło) 110032 Аватиу (Valletta, Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/22 08.11.1985 De Lu (Нефтегаз-22) М-41966 Yantai (Chefoo) (Холмск, Kholmsk)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/4 12.1985 Powstaniec Listopadowy 110035 Монровия (Valletta, Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/20 30.12.1985 Ясный (Нефтегаз-20) М-37741 Saint Petersburg (Leningrad)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/21 14.03.1986 Ирбис (Нефтегаз-21) М-41959 Владивосток (Vladivostok)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/23 30.04.1986 De Zhi (Seaways 7, Cape Point, Тигр, Нефтегаз-23) 850371 Yantai (Chefoo) ((none), Гибралтар, Баку, Baku)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/5 05.1986 Mikaeel (Thor Pilot, Brahms, Bronislaw Czech) 8219358 Читтатонг (Бангкок, (unknown port), Szczecin)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/1 10.05.1986 Академик Ферсман (Спасатель Прокопчик) 842049 Корсаков (Novorossiysk)
Class Нефтегаз, design B-92 B92/24 19.06.1986 Ehram Khaliqov (Ehram Xaliqov, Ehram Chaligov, Нефтегаз-24) М-41974 Баку (Baku)
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492-II/5 29.06.1986 Phoenix (Fos 1, Ugo Foskolo, Ugo Foscolo, Ougo Foskolos, Михаил Шолохов, Михаил) М-41968 Бастер ((unknown port), Владивосток, Vladivostok)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/6 07.1986 Sadent (Powstaniec Styczniowy) 110034 Портсмут (Valletta, Szczecin)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/2 07.10.1986 Академик Шатский М-41958 Мурманск (Murmansk)
Design B-542 (ПНР), тип Major Hubal B542/7 11.1986 FGM Admiral (FGM Europe, Voyager II, Myrto, Batalion Czwartakow) Panama (Limassol, Szczecin)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV №304-IV/1 14.11.1986 ПМ-59 ВМФ России (ВМФ СССР)
Class Георг Отс, design B-492 (ПНР), тип Дмитрий Шостакович (2-я серия) B492-II/6 20.12.1986 Ocean Atlantic (SC Atlantic, Русь, Константин Черненко) 851226 Маджуро (Владивосток, Vladivostok)
Class Нефтегаз, design B-92/II 201 19.11.1986 Estrecho de San Carlos (Нефтегаз-51) М-41989 Armada Argentina (Мурманск, Murmansk)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/3 14.03.1987 Geo Pacific (Академик Сельский) 851442 Маджуро ((Norway), Корсаков)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/4 09.06.1987 Академик Лазарев М-42001 Мурманск (Murmansk)
Design 304, 304/II, 304/III, 304/IV №304-IV/3 30.06.1987 ПМ-86 ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/5 30.10.1987 Зефир 1 (Zephyr I, CGG Zephyr, Академик Губкин) 867205 Корсаков (Panama, (unknown port))
Class Нефтегаз, design B-92/II 202 27.02.1987 De Jun (Нефтегаз-52) Yantai (Chefoo) (Холмск, Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 203 16.05.1987 Капитан Мартышкин (Умка, Нефтегаз-53) М-42002 Мурманск (Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 204 24.07.1987 Агат (Радон, Нефтегаз-54) М-42003 Корсаков (Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 205 14.10.1987 Нефтегаз-55 862201 Мурманск (Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 206 07.12.1987 De Song (Нефтегаз-56) Yantai (Chefoo) (Холмск, Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 207 29.12.1987 Islas Malvinas (Нефтегаз-57) 870528 Armada Argentina (Мурманск, Murmansk)
Class Атлет, design B-99/II B-99/II/2 1988 Iskender Khankishiiyev (Atlet-22, Атлет-22) Баку (Baku)
Design B-545 (ПНР), тип Armia Ludowa B545/03 1988 Victoria R (Victoria, Ignacy Daszynski) Belize City (Портсмут, Valletta)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/6 16.02.1988 Baki (Baky, Академик Наливкин) М-42018 Баку (Panama, Мурманск, Murmansk)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/7 24.05.1988 Гео Арктик (Академик Намёткин) 870585 Мурманск (Murmansk)
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/8 22.08.1988 Ориент Эксплорер (Orient Explorer, Академик Крепс) 18963 Корсаков (Panama)
Design B-545 (ПНР), тип Armia Ludowa B545/5 09.1988 Kholmsk (Bataliony Chlopskie) 110547 Belize City (Монровия, (Poland))
Design B-93 (ПНР), тип Академик Ферсман B93/9 31.10.1988 Академик Немчинов (CGG Sirocco) М-42023 Мурманск ((unknown port), Murmansk)
Class Атлет, design B-99/II B-99/II/1 21.11.1988 Atamoglan Kerimov (Atlet-21, Атлет-21) 881518 Баку (Baku)
Class Нефтегаз, design B-92/II 208 18.04.1988 Neftegaz-58 (Нефтегаз-58) 871342 Баку (Baku)
Class Нефтегаз, design B-92/II 209 30.06.1988 Oktay Veliyev (Нефтегаз-59) М-42031 Баку (Baku)
Class Атлет, design B-99/II B-99/II/3 1989 Aydin Mamedov (Atlet-23, Атлет-23) Баку (Baku)
Class Атлет, design B-99/II B-99/II/4 08.11.1989 Atlet-24 (Атлет-24) 890175 Баку (Baku)
Design B-545 (ПНР), тип Armia Ludowa 201 30.01.1989 Eternity (Carbon M, Puma, Ocean Grace, Katendrecht, Dunaj) Монровия (Belize City, Nassau, Valletta)
Class Нефтегаз, design B-92/II 210 23.02.1989 De Shu (Нефтегаз-60) Yantai (Chefoo) (Холмск, Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 211 20.06.1989 Puerto Argentino (Нефтегаз-61) 883068 Armada Argentina (Мурманск, Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 212 28.12.1989 Neftegaz-62 (Нефтегаз-62) М-42049 Баку (Baku)
Class Нефтегаз, design B-92/II 214 06.09.1989 Neftegaz-64 (Нефтегаз-64) М-42371 Баку (Baku)
Design 320 (ПНР), тип Обь 320-II/1 05.06.1989 Свирь ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-547 B547-1/3 04.11.1990 Kenan Mete (Youmna-Y, Kopalnia Halemba) Panama (Freetown, Valletta, Szczecin)
Class Нефтегаз, design B-92/II 215 05.02.1990 Калар (Нефтегаз-65) ВМФ России (ВМФ СССР, Vladivostok)
Class Нефтегаз, design B-92/II 216 29.03.1990 Neftegaz-66 (Нефтегаз-66) М-42383 Limassol (Калининград, Kaliningrad)
Class Нефтегаз, design B-92/II 217 24.05.1990 De Shun (Jin Sheng, Нефтегаз-67) 90U2308 Гуанчжоу (Panama, Chernomorsk, Yevpatoria)
Class Нефтегаз, design B-92/II 218 26.07.1990 Нефтегаз-68 М-42389 Chernomorsk (Sevastopol, Ilyichyovsk / Chernomorsk, Yevpatoria)
Class Нефтегаз, design B-92/II 219 08.09.1990 Отто Шмидт (Нефтегаз-69, Пасвик) М-42390 Корсаков (Мурманск, Murmansk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 220 19.11.1990 Нефтегаз-70 894838 Холмск (Kholmsk)
Class Нефтегаз, design B-92/II 221 20.12.1990 Bahia Agradable (Тумча, Нефтегаз-71) М-42408 Armada Argentina (Мурманск, Murmansk)
Design 320 (ПНР), тип Обь 320-II/2 31.07.1990 Иртыш ВМФ России (ВМФ СССР)
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-I/1 31.01.1992 MCC Luzon (Noble, Maersk Asia Tertio, Kairo) Манила (St. John's, Монровия, Hamburg)
Design B-567 (Польша), тип Wislanes B567/01 01.04.1992 Sofiya (Wisla, Wislanes) 110331 Порт-Вила ((Poland))
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-I/2 09.06.1992 Ching (MTT Kuching, Umgeni, Delmas Portugal, CMA CGM Karibu, Delmas Marula, New Orient, Nedlloyd Caldera, Sea-Land Mexico, TSL Bold, R.C.Rickmers) Морони (St. John's)
Design B-567 (Польша), тип Wislanes B567/02 14.08.1992 Hekmeh (Odra, Odranes) Belize City (Чарлстаун, Nassau)
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-I/3 28.09.1992 Grand (MSC Granada, P & O Nedlloyd Chania, OPDR Tenerife, Armada Sprinter, Maersk Douala, Maersk Recife, Sea-Land Salvador, Ankara) Valletta (Hamburg, (none), Nassau)
Class Нефтегаз, design B-92/II 223 17.12.1992 Manta III (Manta, Peteka Supply II, Нефтегаз-73) Panama (St. John's, (Germany), (USSR))
Design B-567 (Польша), тип Wislanes B567/04 01.02.1993 Joy M (Nida, Nidanes) Panama (Nassau)
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-II/8 21.05.1993 Armada Papua (Zim Kington I, EWL Antilles, Nedlloyd Curacao, Sea-Land Panama, Maya Star, Hansa Wismar) Сурабая (Монровия)
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-II/11 24.06.1993 Armada Persada (Mell Siloso, Chile Star, Eagle Wave, Hansa Stralsund) Сурабая (Монровия)
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-II/10 20.09.1993 Border (Zim Mexico III, Peter Rickmers, Kaiama) St. John's (Hamburg)
Class Нефтегаз, design B-92/II 222 19.05.1993 Hua Gao (Hua Tong, Pateka Supply I, Нефтегаз-72) Shanghai (Монровия, Panama, (USSR))
Design B-186, тип Nordpol B186-2/4 22.07.1994 Renate Schulte (CMA CGM Oyapock, Karthago, Libra Houston, Europa Express) Valletta (Hamburg)
Design B-186, тип Nordpol B186-III/9 10.03.1995 Nordcloud Limassol
Design B-183 (Poland), Kairo class B183-II/23 01.04.1995 Zhong Lian Hai Xia (Hai Feng Lian Jie, SITC Hakata, Kapitan Konev, Капитан Конев) Yangpu (Hong Kong, Limassol, Владивосток)
Design B-570 (Польша), тип Clipper Eagle B570/04 08.05.1995 Tailwind (Regal, Rega, Fossnes) Монровия (Belize City, Nassau, Берген)
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/2 06.06.1995 Oel Delta (Nanchang, Nan Chang, Oanchaog, Rickmer Rickmers, Norasia Sindh, Columbus Hong Kong, Sassandra Challenger, Csav Rosario) G90601 Panama (Hong Kong, St. John's, Hamburg, (none))
Design B-188 B188-I/1 10.1995 Alemania (Sea Gale, Sophie Rickmers) 90375 St. John's ((unknown port))
Design B-188 B188-I/2 27.10.1995 Nicolas A (Marguerite, Aurora, Kent Merchant, Miriam Borchard) Измир (St. John's, Limassol, (none))
Design B-170, тип Csav Santos B170-IV/01 24.02.1998 Kapitan Afanasyev (Капитан Афанасьев) 93601 Limassol (Владивосток)
Design B-170, тип Csav Santos B170-IV/02 16.06.1998 Vladivostok (Владивосток) 93602 Limassol (Владивосток)
Design B-170, тип Csav Santos B170-IV/03 15.07.1998 Kapitan Maslov (Капитан Маслов) Limassol (Владивосток)
Design B-577, тип CCNI Potrerillos B577/5 10.08.1998 Hong Yang (Yuan Hai, CCNI Atacama, Valbella) (China) ((none), Hamburg)
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/17 12.1998 Szczecin Trader (Mol Honesty, CMA CGM Kiwi, Maruba Trader) 93980 Монровия (Leer, (unknown port))
Design B-570 (Польша), тип Clipper Eagle B-570/II/6 29.04.1999 Kan 2 (Nogat) 110356 Фунафути (Limassol)
Design B-170, тип Csav Santos B170-III/12 18.06.1999 Joanna (Vento Di Grecale, Wehr Flottbek, CCNI Fortuna, Alianca Bahia) Монровия ((Germany), Маджуро)
Design B-579 B579-1/3 15.07.1999 Kilstraum (Bow Pilot) 19957 Valletta (Сингапур)
Design B-570 (Польша), тип Clipper Eagle B-570/2/7 12.08.1999 Grace (Orla) 110357 Порт-Вила (Valletta)
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/19 01.11.1999 Wehr Schulau (Elqui) 101604 Маджуро
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/20 12.1999 Wehr Blankenese (CSAV Montreal, Norasia Montreal, Illapel) Маджуро ((unknown port))
Design B-570 (Польша), тип Clipper Eagle 57028 29.09.1999 Astoria (Pilica) 110358 Valletta
Design B-188 B188-II/2 27.09.2000 Holandia (Cala Phoenicia, Cala Ponente) G94711 St. John's
Design B-587/IV (Польша), тип Stadiongracht B587-IV/1 29.09.2000 Stadiongracht Амстердам
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/26 01.07.2001 Gdynia Trader (Marie Schulte) G110040 Valletta (St. John's)
Design B-591/I (Польша), тип Golfo Dei Coralli B591/I/1 19.07.2001 Lisco Gloria (Dana Gloria, Golfo Dei Coralli) Клайпеда (Копенгаген, Ольбия)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/01 09.2001 Katharina S (CSAV Paranagua, Norasia Everest, APL Venezuela, Carolina) 94814 St. John's
Design B-170, тип Csav Santos B170-I/27 10.10.2001 Capitane Dempier (Vento Di Meltemi, Gloria, P&O Nedlloyd Pessoa, P&O Nedlloyd Lagos) 110041 Сингапур (St. John's)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/02 12.2001 CS Discovery (Norasia Balkans, Norasia Taurus, APL Mexico, Katjana) 30579 Монровия (St. John's)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/03 03.2002 Anke (CSAV Moema, APL Portugal, Antonia) 30517 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/04 07.02.2003 Polonia (Libra Rio, Katharina) G94817 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/05 08.04.2003 Louis S (Libra Santos, Patricia, Amasia, Cyrill) 94818 St. John's
Design B-170, тип Csav Santos B170-III/15 27.06.2003 Tasman Campaigner (Robert Rickmers) G110083 Маджуро
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/06 03.07.2003 Saxonia (X Press Godavari, Emirates Ganges, TS Dubai, APL Shanghai, Azalea) 30575 Madeira (Монровия)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/07 11.2003 Emirates Kabir (APL Jakarta, Julia, Alessa) 94820 Hamburg (Монровия)
Сухогрузы B587/IV/5 2004 Statengracht Амстердам
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/08 02.2004 Songa Alya (Norasia Alya, Azulea, Alena, Renata) 30521 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/09 05.2004 Bareli (Emirates Victory, Norasia Polaris) 31323 Сингапур (Монровия)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/10 24.09.2004 Barry (Anke Ritscher, CSAV Sao Paolo, Norasia Andes) 31343 Маджуро (Сингапур, Монровия)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/11 01.2005 Letavia (Emirates Freedom, Norasia Atlas, Cosima) 30577 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/12 04.2005 Lutetia (Emirates Marina, CSAV Rio Trancura, Coletta) 30576 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/13 20.07.2005 JPO Leo (Hyundai Renaissance, Mol Renaissance) 110523 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/14 14.10.2005 Minna (Emirates Liberty, Zeus) 30518 Madeira (Монровия)
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/15 18.01.2006 Demeter (CCNI Antillanca) 30998 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/16 27.04.2006 Emirates Yangtze (CCNI Africa, Daphne) 30519 Монровия
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/01 07.2006 Timca Амстердам
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/17 30.08.2006 Leto (CCNI Antofagasta) 91088 Монровия
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/18 25.10.2006 Independent Vision (Widukind, SCI Diya, Hera) 110528 Madeira (Монровия)
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/02 01.12.2006 Kraftca 9307360 Амстердам
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-I/19 05.03.2007 Castor N (Fesco Almathea, Almathea, Cap Prior) 110529 Limassol (Hamburg, Монровия)
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/03 05.2007 Genca Амстердам
Design B-178-III (Польша), тип Cala Pancaldo B178-III/01 26.07.2007 Rita (EM Psara, CMA CGM Telopea, Artus, MSC Cameroun, Cala Pancaldo) G112470 Монровия (Генуя)
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/04 23.10.2007 Trica 9307384 Амстердам
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/20 10.12.2007 EM Kea (Cap Norte, Alegra) G112407 Монровия (Hamburg)
Design Bodewes Trader 7000/8000 785 20.09.2007 Vlistdiep (OSC Vlistdiep) 107598 Гронинген ((none))
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/22 30.01.2008 Independent Horizont (CSAV Itajai, Hebe) 30516 Монровия
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/05 04.2008 Pulpca 9345386 Амстердам
Design B-178-III (Польша), тип Cala Pancaldo B178-III/02 07.2008 Aldebaran (MSC Andes, Cala Pigafetta) 83386 Монровия (Valletta, Генуя)
Design B-170, тип Csav Santos B170-V/01 26.08.2008 Vitim (Fesco Vitim, CMA CGM Volga) 111793 Limassol
Design B-170, тип Csav Santos B170-V/02 23.12.2008 Voronezh (Fesco Voronezh, CMA CGM Neva) 080912 Limassol
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/25 03.04.2009 Fesco Diomid G113378 Limassol
Design B-201/II (Польша), тип Timca B201/II/06 28.05.2009 Plyca Амстердам
Design B-170, тип Csav Santos B170-V/03 29.05.2009 Vladimir (Fesco Vladimir) 080927 Limassol
Design B-178-I (Poland), Carolina class B178-1/23 06.2011 Niledutch Luanda (Port Gdynia, Albert) 110450 Valletta

Vellels being assembled by this facility

DesignYard NrBuiltNameReg.NrPort
Design B-340 283 31.12.1978 Profesor Rylke (Kalymnos) Limassol (Panama, Gdynia)


To the list of facilities